Brīvības piemineklis

Brīvības piemineklis

Jau vairāk nekā 80 gadus pašā Rīgas centrā slejas Brīvības piemineklis. Granītā un varā ietērptais mākslas darbs simbolizē latviešu tautas vēlmi pēc neatkarības un brīvības.

Tas veidots pēc tēlnieka Kārļa Zāles (1888–1942) ieceres, uzcelts par tautas saziedotajiem līdzekļiem un atklāts 1935. gada 18. novembrī kā piemineklis Latvijas brīvības cīņu (1918–1920) varoņiem. Pieminekļa pakājē iekalts latviešu literāta Kārļa Skalbes (1879–1945) veltījums: "Tēvzemei un Brīvībai", bet virsotnē Brīvības tēla – varā kaltas sievietes statujas – rokās mirdz trīs zvaigznes, kas veltītas Latvijas kultūrvēsturiskajiem reģioniem – Kurzemei, Vidzemei un Latgalei.

Pieminekļa korpusā četros līmeņos izkārtotas 56 skulptūras 13 skulpturālās grupās, atgādinot par Latvijai nozīmīgiem vēsturiskiem tēliem un notikumiem.

Padomju varas gados pulcēšanās pie Brīvības pieminekļa bija aizliegta, un bijusi pat iecere to nojaukt. Tam neīstenojoties, tika veikti mēģinājumi tā simbolus interpretēt atbilstoši Padomju propagandai, piemēram, ka Brīvības tēls ir Māte Krievija, kas rokās tur trīs Baltijas Padomju republikas (Latvijas, Lietuvas un Igaunijas PSR).

Sākoties atmodas kustībai, cilvēki sāka pie Brīvības pieminekļa pieminēt tautai svarīgos notikumus. 1987. gada 14. jūnijā, trīs gadus pirms Latvijas neatkarības atjaunošanas, te notika pirmā pret Padomju varu vērstā demonstrācija, kurā piedalījās ap 5000 cilvēku – cilvēktiesību aizstāvības grupas Helsinki-86 organizētā ziedu nolikšana pie Brīvības pieminekļa Padomju režīma veikto masu deportāciju upuru piemiņai.

Interesanti

Pēc Latvijas valsts neatkarības atjaunošanas pie pieminekļa tika atjaunota godasardze. Šo atbildīgo pienākumu pilda Nacionālo Bruņoto spēku Štāba bataljona Goda sardzes rota. Godasardzes kareivjiem jābūt vismaz 1,82 metrus gariem un ar ļoti labu veselību, jo jāspēj izturēt liela slodze. Goda sardze pie pieminekļa atrodas katru dienu no pulksten 10 līdz 16, izņemot gadījumus, kad ir ļoti slikti laika apstākļi, aukstāks par mīnus 10 grādiem vai karstāks par plus 25 grādiem. Ik pa stundai notiek goda sargu maiņa.