Doma laukums un Radio ēka

Doma laukums ir lielākais Vecrīgā un tajā sastopas septiņas ielas – Smilšu, Rozena, Šķūņu, Zirgu, Pils, Jēkaba un Jauniela. Laukums bieži kalpojis par sabiedriski būtisku notikumu norises vietu, arī Barikāžu laikā. (Barikāžu laiks ir vēsturisks apzīmējums aizsardzības pasākumiem, kas no 1991. gada 13. līdz 27. janvārim tika organizēti Rīgā un arī citās Latvijas pilsētās 1990. gada 4. maijā atjaunotās Latvijas neatkarības nosargāšanai.)

Doma laukumā atradās – un vēl aizvien atrodas viens no toreiz galvenajiem apsargājamajiem objektiem – Latvijas Radio ēka. Veidojot barikādes, 1991. gada janvārī no lauku rajoniem Rīgā ieradās smagie auto, lauksaimniecības un celtniecības tehnika, šaurajās Vecrīgas ielās to izvietojot skujiņveidā, lai tanki nevarētu nostumt malā. Barikāžu būvēšanai tika atvesti baļķi, betona bluķi, šķembas un citi materiāli. Doma laukums arī kalpoja kā centrālā barikāžu aizstāvju pulcēšanās vieta; Doma baznīca bija ne tikai medpunkts, bet arī patvērums, kur sasildīties, atpūsties. Laukumā dega ugunskuri, skanēja koncerti, tika gādāts par ēdienu un siltu tēju.

Uzziņai

Rīgas Radiofonu atklāja 1925. gada 1. novembrī ar Džakomo Pučīni operas Madame Butterfly tiešraidi. Pirmā oficiālā radiopārraide ilga 2 stundas un 55 minūtes, to noklausījās 331 abonents un arī daži «radio zaķi» bez klausīšanās atļaujām. Jau nākamajā gadā tika dibināts Radiofona simfoniskais orķestris, raidīti pirmie literārie priekšnesumi, bērnu rīti, priekšlasījumi par lauksaimniecību, tehniku un sadzīvi. Gada beigās Rīgas Radiofons jau retranslēja ārzemju staciju programmas. Vēlāk sāka rīkot raidlugu un latviešu komponistu jaundarbu konkursus, ieskaņot skaņuplates. Ēkā Doma laukumā 8 radio mīt kopš 1949. gada 5. novembra.

Avots: lsm.lv