Nacisma upuru memoriāls Rumbulā

Smagu pagātnes liecību nes arī Rīgas pilsētas apkaime ar nosaukumu Rumbula, kas savulaik bijusi viena no lielākajām ebreju masveida iznīcināšanas vietām Eiropā.

Kā skaudri vēsta viens no uzrakstiem memoriāla ansamblī, 1941. gada 30. novembrī un 8. decembrī nacisti un viņu vietējie atbalstītāji šeit nošāvuši vairāk nekā 25 000 ebreju.

Milzīgo metāla konstrukciju, kas uzstādīta ceļā uz memoriālu šosejas malā, nav iespējams nepamanīt. Draudīga, agresīva un dzelkšņaina, tā simbolizē nacisma zvērīgumu. Ceļš, pa kuru nāvē aizdzina tūkstošiem ebreju, ved uz memoriāla centrālo daļu, kurā Dāvida zvaigznes formas laukumā redzama metāla stieņu menora – četrus metrus augsts ebreju rituālais septiņžuburu svečturis. Apkārt menorai atrodas rupji apstrādāti akmeņi, kuros ir iekalti šeit nogalinātu ebreju vardi.

Arhitekta Sergeja Riža projektētais un par Latvijas, Izraēlas, ASV un Vācijas institūciju un organizāciju līdzekļiem, kā arī privātpersonu ziedojumiem uzbūvētais memoriāls atklāts 2002. gada 29. novembrī.

Avots: rigaspieminekli.lv