Esplanādes laukums

Iespējams, ka Esplanāde ir apskates objektiem visbagātākais parks Rīgā. Tā teritorijā atrodas gan vairāki simtgades kontekstā nozīmīgi pieminekļi – brīvības cīņās kritušajam pirmās Latvijas karaspēka vienības komandierim Oskaram Kalpakam (1882–1919), politiķim un literātam Rainim (1865–1929), vienam no latviešu nacionālās tēlotāja mākslas skolas pamatlicējiem Jānim Rozentālam (1866–1917), bet arī nesen pilnībā krāšņi atjaunotais Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, 1919. gada 20. augustā dibinātā Latvijas Mākslas akadēmija un Kristus Piedzimšanas pareizticīgo katedrāle.

Jau visus simts mūsu valsts pastāvēšanas gadus parks kalpojis kā norises vieta nozīmīgiem notikumiem: Vispārējiem latviešu Dziesmu un Deju svētkiem, Latvijas armijas parādēm, brīvdabas uzvedumiem un Dzejas dienu pasākumiem, kas tur ik septembri norit vēl aizvien.
Kopš 1993. gada parkā pie Kalpaka bulvāra un K. Valdemāra ielas krustojuma atrodas Kobes (Japāna) pilsētas dāvana — metāla pulkstenis, kas rāda abu sadraudzības pilsētu laiku. Savukārt pie Latvijas Mākslas akadēmijas ieejas kopš 2010. gada novietota Brigitas Zelčas–Aispures (1986) skulptūra Villendorfas Venēra 21. gs..

Vasaras laikā parkā darbojas kafejnīca un dažādi bērnu izklaides objekti, ziemassvētku laikā – amatnieku tirdziņi.