Latvijas etnogrāfiskais brīvdabas muzejs

Latvijas etnogrāfiskais brīvdabas muzejs

Izcils latviešu tautas dzīvesziņas glabātājs un nacionālās identitātes uzturētājs ir Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs, viens no vecākajiem brīvdabas muzejiem Eiropā.

Tas dibināts 1924. gadā, taču šajā teritorijā atvestās, no jauna uzstādītās un iekārtotās senceltnes publiskai apskatei pieejamas kopš 1932. gada. Mūsdienās šeit 87 hektāru platībā izvietotas 118 Latvijas kultūrvēsturiskajiem apgabaliem – Kurzemei, Zemgalei, Vidzemei un Latgalei – no 17. gadsimta beigām līdz 20. gadsimta 30. gadu otrajai pusei raksturīgās ēkas: zemnieku un zvejnieku sētas, amatnieku mājas-darbnīcas, vējdzirnavas, kalves, podnieku un darvas cepļi. Visās sētās ir apskatāma pastāvīgā ekspozīcija – sadzīves un darba priekšmeti, interjera iekārtojums, kas raksturo laika posmu, novadu un mājas saimnieku nodarbošanos. Muzejā strādā amatnieki, tiek svinēti latviešu gadskārtu ieražu svētki, un izstāžu zālē var skatīt tautas lietišķās mākslas studiju un muzeja krājuma izstādes.

Interesanti

Jau vairāk nekā 45 gadus Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā jūnija sākumā notiek Tautas lietišķās mākslas izstrādājumu gadatirgus, kur iespējams apskatīt un arī, protams, iegādāties visdažādākos tradicionālos latviešu amata meistaru darinājumus. Pēdējos gados tam ir radies arī «mazais brālis» – Mūsdienu amatniecības festivāls augusta sākumā, kur tirgoties aicināti mūsdienu tehnoloģiju un dizaina meistari.

Avots: brivdabasmuzejs.lv