Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Šī historicisma stila ēka celta laikā no 1903. līdz 1905. gadam kā pirmā īpaši muzeja vajadzībām būvētā celtne Baltijā, un interesanti, ka tās arhitekts Vilhelms Neimanis (1849–1919) bijis arī pirmais muzeja direktors.

1919. gadā viņu nomainīja ievērojamais latviešu gleznotājs profesors Vilhelms Purvītis (1872–1945), kurš šai amatā bija līdz 1940. gadam un būtiski veicināja latviešu autoru darbu kolekcionēšanu. LNMM ir lielākais mākslas muzejs Latvijā, kas glabā vairāk nekā 52 000 Latvijas, Baltijas un Krievijas gleznotāju un tēlnieku mākslas darbu.

107 gadus ēka bija nokalpojusi bez kapitālā remonta, tāpēc 2013. gadā tika uzsākta rekonstrukcija. Durvis apmeklētājiem no jauna tika vērtas 2016. gada 4. maijā, Latvijas Republikas Neatkarības deklarācijas pasludināšanas (1990) gadadienā. Rekonstrukcijas un restaurācijas laikā ir pilnībā atjaunots muzeja ēkas vēsturiskais apjoms un ievērojami paplašinātas telpas – izveidota apakšzemes piebūve ar jaunu izstāžu zāli un krātuvēm, kā arī iegūtas jaunas izstāžu platības muzeja bēniņos. No jauna iekārtots arī muzeja restorāns.

Uzziņai

Organizāciju Latvijas Nacionālais mākslas muzejs veido četri muzeji un viena izstāžu zāle: Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA (ārzemju māksla), Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs un izstāžu zāle ARSENĀLS.

Avots: lnmm.lv