Piemiņas zīme Baltijas ceļam

Piemiņas zīme Baltijas ceļam

1991. gada 23. augustā aptuveni divi miljoni Latvijas, Lietuvas un Igaunijas iedzīvotāju sadevās rokās, izveidojot 600 kilometru garu cilvēku ķēdi no Tallinas caur Rīgu līdz Viļņai, lai miermīlīgā, nevardarbīgā veidā protestētu pret PSRS un Vācijas 50 gadus iepriekš noslēgto Molotova–Ribentropa paktu, ar kuru tika sadalītas ietekmes sfēras Eiropā, paredzot Baltijas valstu okupāciju, un paustu atbalstu idejai par Baltijas valstu neatkarību no PSRS.

Šī notikuma atcerei 2013. gada augustā Vecrīgā, Kaļķu un Vaļņu ielas krustojumā kā sirsnīga dāvina no Lietuvas tika uzstādīta lietuviešu tēlnieka Giteņa Umbrasa veidotā piemiņas plāksne Pēdas. Likumsakarīgi, ka šādas plāksnes ir arī Viļņā un Tallinā.
2009. gada 30. jūlijā tika apstiprināta akcijas Baltijas ceļš iekļaušana UNESCO programmas "Pasaules atmiņa" dokumentālā mantojuma sarakstā. Akcijas lielākais panākums bija PSRS piekāpšanās Baltijas valstu iedzīvotāju kopējā protesta priekšā, atzīstot pagātnes noziegumus. PSRS atzina Molotova–Ribentropa pakta eksistenci un pasludināja to par spēkā neesošu. Tas kļuva par vienu no būtiskākajiem soļiem ceļā uz neatkarīgu valstu atjaunošanu Baltijā.

Uzziņai
Vairāk par to, kā noritēja Baltijas ceļš, varat lasīt īpaši tā atcerei izveidotajā mājas lapā thebalticway.eu. Tur atrodams gan vēsturisko apstākļu skaidrojums, gan dalībnieku stāsti un citi saistīti materiāli.