Stūra māja

Stūra māja

Nav nekāds brīnums, ka šai ēkai, ko sākotnēji dēvēja par Tetera namu, ir grūti atrast jaunu īrnieku – tik baisus stāstus glabā tās gaiteņi, pagrabi un pagalms.

Arhitekts Aleksandrs Vanags (1873–1919) šo 1911. gadā uzcelto nacionālā romantisma un jūgendstila apvienojuma paraugu bija iecerējis kā īres namu ar veikalu galeriju rindu pirmajā stāvā, un tas pabijis gan Latvijas Finanšu, gan Iekšlietu ministrijas īpašumā. Taču 1940. gada rudenī ēkā ievācās Latvijas PSR Valsts drošības komiteja (VDK) jeb čeka. Cik cilvēku šai namā nomocīti, cik nolemti neapskaužamam liktenim... Stāsta, ka telpā, kur apšauti Padomju iekārtai netīkamie elementi, siena patiesi bijusi "nokrāsota" asinssarkana...

2003. gada 15. decembrī ēkas Stabu ielas pusē tika atklāta tēlnieka Gļeba Panteļejeva un arhitekta Andra Veidemaņa veidotā piemiņas zīme komunistiskā režīma upuriem Melnais slieksnis. 2014. gadā, kad Rīga bija Eiropas kultūras galvaspilsēta, šajā ēkā iekārtoja ekspozīciju "Stūra māja. Lieta Nr. 1914/2014". Izstādi par baisākā PSRS varas instrumenta darbību Latvijā iespējams apskatīt arī šodien. 

Interesanti

2017. gadā remontdarbu laikā zem ēkas tika atklāts slepens čekistu tunelis. Iespējams, tas bija paredzēts tam, lai krīzes gadījumā VDK darbinieki varētu pamest ēku. 1,50 m augstajā un 70 cm platajā tunelī bija ierīkots apgaismojums un, pēc aculiecinieku teiktā, mētājušās vecas avīzes.